Warto zobaczyć - Literackie podróże

Idź do spisu treści

Menu główne:

Warto zobaczyć

Książka zabiera swojego Czytelnika w różne magiczne miejsca, ale również Czytelnik zabiera 
w takie miejsca swoją książkę. I każde z tych miejsc jest wyjątkowe, każde kryje tajemnice 
i czeka tylko na odkrycie. Nie wahaj sie więc wybrać kierunku swojej literackiej wędrówki 
i odkrywać miejsca, które na Ciebie czekają.

 
 
Niedaleko Poznania - w Puszczykowie - 
w prywatnym domu powstało muzeum-pracownia Arkadego Fiedlera (1894-1985) autora Dywizjonu 303, Dziekuję kapitanie, Kanady pachnącej żywicą. Wokół domu Ogród tolerancji z niezwykłą kolekcją:  Brama Słońca, Kalendarz Azteków, piramidy (kopie).
Atrid Lindgren (1907-202)  szwedzka autorka książek dla dzieci i nie tylko. Któż nie zna  Pipi Nilsa Paluszka, Dzieci z Bullerbyn, Madiki z Czerwonego Wzgórza czy Karlssona z dachu.
A jeśli chcemy zobaczyć bohaterów książek najbardziej znanej szwedzkiej pisarki, koniecznie nalezy odwiedzić szwedzki park rozrywki.
W Muzeum Historii Miasta Łodzi został otwarty Gabinet Juliana Tuwima. Możemy podziwiać autentyczne biurko wielkiego poety, jego lampę, wieczne pióro ze złotą stalówką i skórzaną teczkę na papeterię z papierem listowym. W gablotach wyłożono książki, rękopisy i listy oraz fotografie.

Szczawnica to kurort, który odwiedzało i nadal odwiedza wielu ludzi. Bywali tu: C.K.Norwid, J.I.Kraszewski, H.Sienkiewicz, A.Asnyk, M.Konopnicka, J.Matelko. Bywał również Jan Wiktor (1890-1967) pisarz, publicysta, dziennikarz, autor Orki na ugorze, Wierzby nad Sekwaną, Skrzydlatego mnicha, Miłości  wśród płonących wzgórz.
Zdjęcia pochodzą z Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy gdzie znajdują się pamiątki z mieszkania Jana Wiktora 
w Szczawnicy.
W Pacanowie kozy kują...., ale nie tylko, ponieważ od 2010 roku w nowej, nieco kosmicznej, siedzibie działa Europejska Stolica Bajek. Podróż w krainę marzeń rozpoczynamy w bajkowym przedpokoju. Póżńiej przechodzimy przez Garderobę Czarów, Ptasi Taras, Zaczarowany Dworzec, Czarodziejski Ogród, Ksiegę Ilustracji, spacer kończymy w Skarbnicy Bajek. 
W czasie tej niepowtarzalnej wędrówki towarzyszą nam krasnoludki, królewny, Koziołek Matołek oraz wielu innych bohaterów z bajek.
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku
w Zakopanem powstał w połowie XIX wieku. Dzisiaj, wędrując troszkę zaniedbanymi alejkami, możemy pochylić głowę nad grobami wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala, grobami poetów, artystów, ludzi kultury. Jest ich 500 w tym 250 to groby osób zasłużonych - wymienię tylko niektóre: Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, Władysław Hasior.
Prawie wszystkie nagrobki to niepowtarzalne dzieła sztuki
Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabce otworzyła 
1 czerwca 1996 roku Pani Jolanta Kwaśniewska. 
Jest malutkie, ale zgromadzono w nim wnioski, różne pamiątki, rysunki, wykaz wszystkich nagrodzonych, kodeks praw dziecka, naturalnej wielkości scenkę
z ceremoni wręczenia odznaczenia.
Order Usmiechu istnieje od 1968 roku i otrzymało go około 950 osób z 47 krajów. Wnioski o taki order mogą składać tylko dzieci, które nie ukończyły 18 lat. W czasie ceremonii Kawaler jest pasowany czerwoną różą i musi z uśmiechem na twarzy wypić puchar kwaśnego soku z cytryny.
Na spotkanie z Rumcajsem, Hanką i Cypiskiem zaprasza urocze miasteczko Jicin (Czechy). Możemy zajrzeć do warsztatu sławnego rozbójnika, salonu gry dla dzieci (na półkach znajdziemy polskie wydania książek o przygodach sławnego Rumcajsa), ogródek ziołowy Hanki (Manki), a w połowie września wziąć udział w wielkim festynie - festiwalu bajek.
Od niedawna na toruńskiej starówce pojawili się nietypowi mieszkańcy.
Barwne ceramiczne figurki usiadły na gotyckich murach i bacznie przyglądają się spacerującym turystom. Niektóre z nich, być może znudzone już takim siedzeniem, wzięły do rąk książkę i czytają.
W niewielkiej, ale uroczej Oleśnicy można znależć prawdziwe smaczki literatury dla dzieci i młodzieży.
Pan Tadeusz Głowiński stworzył jedyną w Europie Obcojęzyczną Bibliotekę Społeczną dla Dzieci
i Młodzieży, a w niej ponad 8000 woluminów 
w 50 językach świata
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego