Rafał - Literackie podróże

Idź do spisu treści

Menu główne:

Rafał

Literackie gawędy
                                                                   

                                                                             Gawęda piąta
                                                                           

Rafał Nowak ma osiem lat. Mieszka w pięciopokojowym mieszkaniu razem z rodzicami, dziadkami i siostrą Jolą. To ich wspólne życie nie było takie łatwe, ponieważ wszyscy członkowie rodziny mieli niesamowite pomysły, a ich różne charaktery i przyzwyczajenia dawały o sobie znać na każdym kroku. Dziadek pracował jako statysta w filmie, babcia wróżyła paniom na osiedlu, w Joli kochał się Krzysiek - geniusz historyczny. Rafał natomiast powoli 
i stanowczo poznawał swój nowy osiedlowy swiat. Czasami robił to przy użyciu pięści, ale przecież ważny był honor. Oczywiście poczynania babci, dziadka i Rafała budziły niepokój pozostałych członków rodziny, mogę was jednak zapewnić, że wszystkie zawsze kończyły się dobrze.
Rafał marzył o psie, chomiku, śwince morskiej, nawet o własnej żabie, a jego koledzy Szczerbaty, Chudy 
i Gruby dzielnie go w tych marzenaich wspierali - ja też, mimo że nie darzę wielką sympatią żab i świnek.
Sympatyczne opowieści o Rafale, jego rodzinie i przyjaciołach poznacie również w innych książkach Krystyny Boglar: Rafał, nie męcz ojca!, Rafał, pyzy i duch przodka, Rafał, Chudy i kieszeń kangura.

Boglar K., W kogo ty się wdałeś, Rafał?, Warszawa 1989,Wydawnictwo Młodzieżowa Agencja Wydawnicza

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

                                                              Gawęda czwarta                                                 

Wiem, że wiele osób nie wierzy w istoty fantastyczne, ale ja wierzę 
i sądzę, że Wy też (1) - tak rozpoczyna się pierwsza księga Kronik Spiderwick, a jest tych ksiąg pięć (Kamienne Oko, Sekret Lucindy, Żelazne drzewo, Gniew Mulgarata). Warto dodać, że na podstawie książek nakręcony został również film.

Jared, Simon ich siostra Mallory oraz mama przeprowadzają się do starego i nieco już zniszczonego domu. Drzwi poszarzałe, opadające warstwy tynkui farby, skrzypiące podłogi - kto chciałby mieszkać w takim miejscu. Ale nie oceniajmy pochopnie, ponieważ już od pierwszych chwil rodzeństwo odkrywa tajemnicę i to ona właśnie otwiera przed nimi świat, w którego istnienie trudno uwierzyć. Przecież trudno uwierzyć w gobliny, elfy, krasnoludy, skrzaty domowe, kwikołki, smoki i boggarty - prawda. Stary zaniedbany strych, wspaniała biblioteka, ukryte przejścia stają się dla trójki rodzeństwa światem pełnym niepokoju, ale też pełnym przygód, a dzięki książce Przewodnik terenowy Arthura Spiderwicka po fantastycznym świecie wokół nas wędrówka ta jest ciekawsza.

(1)Diterlizzi Tomy, Black Holly, Kroniki Spiderwick, Warszawa 2004, Egmont, s. 9.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego